![]() | ![]() | ![]() | ![]() |
---|
Muzyka nie jest tylko dla zdolnych
​
15 lipca 2013, autor: Wioleta Kurzydem
Fot. Klaudia Pawelec-Gliklich
​
Ludzie mówiÄ…, że żeby Å›piewać, trzeba mieć gÅ‚os, a ja mówiÄ™ – powiedziaÅ‚ Jan PaweÅ‚ II, że trzeba Å›piewać, żeby mieć gÅ‚os. To caÅ‚a nasza idea – nie muszÄ™ być zdolny, by uczyć siÄ™ muzyki. Mam siÄ™ jej uczyć, żeby być zdolnym
– mówi Agata Mika, nauczyciel i muzyk, pomysÅ‚odawca i zaÅ‚ożyciel Å»orskiej Fundacji „Muzykuj-My”.
​
Skąd pomysł na to, by niemowlęta i dzieci uczyć muzyki?
- PomysÅ‚ na umuzykalnianie już niemowlÄ…t nie jest mój! Edwin Elias Gordon powiedziaÅ‚, że umuzykalnianie dzieci powinno rozpocząć siÄ™ na 9 miesiÄ™cy przed jego narodzinami. CieszÄ™ siÄ™, że i do Polski zawitaÅ‚a moda na stymulowanie niemowlÄ…t poprzez muzykÄ™. Muzyka jest mojÄ… najwiÄ™kszÄ… życiowÄ… pasjÄ…, a jej nauczanie i przekazywanie powoÅ‚aniem. ChciaÅ‚abym móc w każdym czÅ‚owieku zaszczepić iskrÄ™ miÅ‚oÅ›ci do niej oraz pokazać, że dziÄ™ki muzyce nasze życie może być przyjemniejsze. StÄ…d też nazwa naszej Fundacji nawoÅ‚ujÄ…ca i zachÄ™cajÄ…ca „Muzykuj-My”. Naszym celem jest pomaganie dzieciom, mÅ‚odzieży i dorosÅ‚ym w cieszeniu siÄ™ muzykÄ…. Uczymy przez zabawÄ™. Nie nastawiamy siÄ™ na kreowanie wirtuozów za wszelkÄ… cenÄ™. Pragniemy rozkochać maÅ‚e dzieci oraz ich rodziców w muzyce, a uczÄ…c gry na instrumencie, uczymy systematycznoÅ›ci, solidnoÅ›ci, obowiÄ…zku, skupienia i tego samego dobra, które niesie za sobÄ… nauczanie muzyki.
Nie zaczyna Pani jednak bez przygotowania.
- PracowaÅ‚am wczeÅ›niej w Tychach. Od 5 lat prowadzÄ™ zajÄ™cia umuzykalniajÄ…ce dla dzieci od 4. miesiÄ…ca życia i naukÄ™ gry na instrumentach dla dzieci od 4. roku życia. 5 lat temu wiÄ™kszość ludzi byÅ‚a zdziwiona takimi projektami. Teraz sÄ… chyba bardziej Å›wiadomi. Po urodzeniu córki, inne mamy mnie zachÄ™caÅ‚y do tego, bym sama zaczęła realizować i prowadzić zajÄ™cia z edukacji muzycznej w Å»orach. Tak to siÄ™ zaczęło… Rozpoczęłam zbierać pieniÄ…dze na ten cel, by zakupić potrzebne sprzÄ™ty: keyboardy, bÄ™benki, przeszkadzajki. Później szukaÅ‚am instytucji, która mogÅ‚aby mnie naprowadzić i pomóc w stawianiu pierwszych kroków.
Fundacja, w której Pani chce rozwijać zdolnoÅ›ci muzyczne dzieci powstaÅ‚a w marcu tego roku...
- Fundacja „Muzykuj-My” ma być alternatywÄ… dla edukacji muzycznej, której brakuje. Muzyki w szkoÅ‚ach już praktycznie nie ma, dzieci majÄ… z niÄ… niewiele kontaktu. Zostaje szkoÅ‚a muzyczna, ale do niej dostajÄ… siÄ™ dzieci najzdolniejsze, które przechodzÄ… profesjonalny tok nauczania. Dlatego zależy mi na tym, by każde dziecko miaÅ‚o kontakt z muzykÄ… i instrumentami. Nawet te Å›rednio zdolne i niepeÅ‚nosprawne. By nauczyć to dziecko, które nie potrafi wystukać rytmu, poszukać sposobu i drogi do sukcesu – to dopiero wyzwanie dla nauczyciela!
Czy oprócz nauki gry na instrumentach, dzieci nauczÄ… siÄ™ także dobrze Å›piewać?
- W ramach MaÅ‚ej Akademii Muzyki Aleksandra Grygierzec, wspóÅ‚zaÅ‚ożycielka Fundacji i nauczyciel muzyki w Zespole SzkóÅ‚ nr 8, poprowadzi lekcje wokalu dla dzieci i mÅ‚odzieży od 5. roku życia. WokaliÅ›ci bÄ™dÄ… siÄ™ uczyć w specjalnie wyposażonej klasie ZespoÅ‚u SzkóÅ‚ nr 8.
W jakim wieku dzieci najlepiej przyswajajÄ… muzycznÄ… wiedzÄ™?
- Dzieci majÄ… naturalnÄ… potrzebÄ™ i naturalnÄ… chęć do muzyki, przez co trzeba gÅ‚ównie zachÄ™cać i uÅ›wiadamiać rodziców, że to szansa dla najmÅ‚odszych. Każde dziecko ma w sobie potencjaÅ‚ muzyczny i w każdym dziecku można wyksztaÅ‚cić sÅ‚uch, jeÅ›li siÄ™ odpowiednio wczeÅ›nie zacznie. Najlepszym wiekiem na edukacjÄ™ jest wiek do 4. roku życia. Co nie oznacza, że dziecko w wieku 10 czy 20 lat nie może siÄ™ nauczyć gry na instrumencie. Jest mu tylko o wiele trudniej.
Jak wyglądają zajęcia prowadzone przez Małą Akademię Muzyki?
- W ramach MaÅ‚ej Akademii Muzyki, która mieÅ›ci siÄ™ w Å»orskim Przedszkolu „Kraina Skrzatów”, prowadzimy zajÄ™cia indywidualne i grupowe, zarówno odpÅ‚atne i bezpÅ‚atne. Można nauczyć siÄ™ gry na pianinie, keyboardzie, flecie poprzecznym i prostym oraz na gitarze. Obecnie realizujemy program „W krainie muzyki” podzielony na trzy kategorie wiekowe. PierwszÄ… z nich sÄ… „KoÅ‚ysie” – zajÄ™cia dla dzieci od 0 do 2 lat. Jak nazwa wskazuje muzykÄ™ przekazujemy poprzez ruch – Å›piewajÄ…c i koÅ‚yszÄ…c dzieci lub taÅ„czÄ…c, trzymajÄ…c je na rÄ™kach. NastÄ™pnÄ… grupÄ… sÄ… „BrzÄ™kusie” dla dzieci w wieku od 2 do 4 lat. Zaczynamy uczyć dzieci jÄ™zyka muzycznego, poznajÄ… terminy forte i piano, uczÄ… siÄ™ rozróżniać dźwiÄ™ki niskie od wysokich. UzupeÅ‚nieniem i odpoczynkiem na tych zajÄ™ciach sÄ… elementy plastyczne. „Muzykograjki” sÄ… ostatniÄ… grupÄ… skierowanÄ… dla dzieci od 4 do 6 lat. SÄ… to dzieci, które potrafiÄ… już Å‚adnie i rytmicznie grać na instrumentach. Ta część jest swoistÄ… bazÄ…, przygotowaniem do późniejszej nauki na instrumentach.
W takim razie zapytam, jak ocenia Pani muzykalność Żorzan?
- ZastanawiaÅ‚am siÄ™, czy mamy szansÄ™ na zdobycie tutaj popularnoÅ›ci. PrzekonaÅ‚am siÄ™, że tak – już na starcie otrzymaliÅ›my trzykrotnie wiÄ™cej zgÅ‚oszeÅ„, niż zakÅ‚adaliÅ›my. MyÅ›lÄ™, że obecnie mÅ‚odzi rodzice coraz bardziej sÄ… Å›wiadomi tego, że muzyka jest potrzebna i rozwija dzieci pod każdym wzglÄ™dem. Zależy nam na tym, by w przyszÅ‚oÅ›ci Å»orzanie byli coraz bardziej otwarci na sprawy kulturalne, by doceniali organizowane dla nich wydarzenia i koncerty i Å›wiadomie zapeÅ‚niali sale koncertowe. Marzymy o tym, by ludzie chcieli i potrafili „pomuzykować" w gronie rodziny czy przyjacióÅ‚. AbyÅ›my nie byli gÅ‚uchym spoÅ‚eczeÅ„stwem i, aby rodzice chcieli Å›piewać swoim dzieciom i ze swoimi dziećmi lub przyjacióÅ‚mi.
Dziękuję za rozmowę!
Rozmawiała Wioleta Kurzydem
Agata Mika – pasjonatka muzyki i dzieci. Absolwentka Krakowskiej Akademii Muzycznej, a wczeÅ›niej SamorzÄ…dowej SzkoÅ‚y Muzycznej II st. w Å»orach. Nauczyciel rytmiki, gry na fortepianie, keyboardzie, flecie w jednym z żorskich przedszkoli. ZaÅ‚ożyciel i Prezes Fundacji „Muzykuj-My”. Pragnie przekazać i zaszczepić swoim podopiecznym radość, siłę i piÄ™kno pÅ‚ynÄ…ce z muzyki i muzykowania. Najbardziej bliska jej sercu jest muzyka ludowa, a w szczególnoÅ›ci góralska.
​
​
​
​
​
Wywiad z AgatÄ… Mika
Redakcja: Dariusz Filak
Publikacja: 18-08-2014
Na czym będą polegać indywidualne zajęcia umuzykalniające dla dzieci?
- IndywidualnÄ… naukÄ™ gry na instrumentach rozpoczynajÄ… u nas dzieci w wieku ok. 4 lat. Na 30 minutowej lekcji dzieci poznajÄ… instrument, sposób gry, a także sÅ‚uchajÄ…, Å›piewajÄ…, taÅ„czÄ…, poznajÄ… nuty jako graficzny zapis muzyki i jak siÄ™ okazuje potrafiÄ… je czytać;-), malujÄ…, kolorujÄ…, rytmizujÄ…, improwizujÄ…, tworzÄ… muzykÄ™ i Å›wietnie siÄ™ bawiÄ…. Poprzez zabawÄ™ zachÄ™camy do muzyki, do gry na instrumencie. Nauka muzyki w tym wieku ksztaÅ‚tuje również inne umiejÄ™tnoÅ›ci; poprawia koncentracjÄ™ uwagi, zapamiÄ™tywanie, wyostrza wrażliwość, rozwija wyobraźniÄ™, uczy samodzielnoÅ›ci myÅ›lenia oraz zaspokaja potrzebÄ™ ekspresji.
Starsze dzieci oraz mÅ‚odzież szlifujÄ… swoje umiejÄ™tnoÅ›ci na lekcji 45 lub 90 minutowej. ZgłębiajÄ… technikÄ™ gry, poznajÄ… różne style muzyczne, uczÄ… siÄ™ improwizacji, czytania nut. PoznajÄ… zasady i teoriÄ™ muzyki, ksztaÅ‚tujÄ… swoje gusta muzyczne a także charakter. UczÄ… siÄ™ wytrwaÅ‚oÅ›ci i kultury (nie tylko muzycznej). Staramy siÄ™, by dzieci miaÅ‚y możliwość lekcji grupowych, które sÄ… bardzo cenne dla nich, dajÄ… radość wspólnego muzykowania, konfrontacji, zwiÄ™kszajÄ… motywacjÄ™ dla tych, co maÅ‚o ćwiczÄ… i podbudowujÄ… tych, którzy sÄ… bardziej pracowici. Od wrzeÅ›nia zapraszamy do Orkiestry Gitarowej, którÄ… bÄ™dzie prowadziÅ‚ Pan Wojtek Muchowicz.
​
Od czego pani zacznie te zajęcia?
- Nie ma recepty ani żadnego sztywnego konspektu na pierwsze zajęcia muzyki dla dzieci. Zaczynam zawsze od miłego przywitania, uśmiechu, przedstawienia się i poznania dziecka, jego temperamentu i zgodnie z nim pokazuję instrument, prezentuję utwory i zaczynamy grać. Dziecko zaczyna grać. Na białych klawiszach, na czarnych, najpierw piąstką, potem poznajemy nutki, klawisze itd...
​
W jaki sposób można rozbudzić w dziecku zainteresowanie muzykÄ…?
- Przyznam, że nie znam dziecka, które nie lubi muzyki. One w swej naturze interesujÄ… siÄ™ muzykÄ…, lubiÄ… jÄ…, reagujÄ… emocjonalnie. Dzieci rodzÄ… siÄ™ z potencjaÅ‚em muzycznym, które rozwiniemy lub uÅ›pimy. JeÅ›li nie umuzykalnimy lub nie damy możliwoÅ›ci uczenia siÄ™ muzyki do ok 9. życia, to potem zdolnoÅ›ci muzyczne zanikajÄ… i takim 9-10 latkom i mÅ‚odzieży jest coraz trudniej. UksztaÅ‚towanie zainteresowaÅ„ muzycznych dziecka w znacznym i decydujÄ…cym stopniu zależy od Å›rodowiska domowego. Brak sprzyjajÄ…cych warunków najpierw w domu, potem w szkole sprawia, że dzieci majÄ… czÄ™sto obojÄ™tny stosunek do muzyki i niestety nie wiedzÄ… co tracÄ…. W przedszkolach zabrano rytmikÄ™, w szkoÅ‚ach okrojono jej wymiar. Uważam, że rodzice powinni dać dziecku możliwość rozwoju muzycznego posyÅ‚ajÄ…c na zajÄ™cia muzyczne, a potem wpierać je, kiedy nie ma ochoty iść na lekcjÄ™, kiedy ze Å‚zami ćwiczy w domu. Nauka gry na instrumencie to ciężka praca, a dzieci potrzebujÄ… wsparcia i motywacji.
CzÄ™sto rodzice mówiÄ…: "SÅ‚oÅ„ na ucho nadepnÄ…Å‚, jestem analfabetÄ… muzycznym, jak mam pomóc dziecku? Czy to w ogóle możliwe? Pewnie nie ma sÅ‚uchu tak samo jak i ja." Odpowiadam: "Poszukaj dobrego nauczyciela muzyki. PoÅ›lij dziecko do chóru, na rytmikÄ™, na naukÄ™ gry na instrumencie. Przy okazji sam nadrobisz zalegÅ‚oÅ›ci i braki w edukacji muzycznej."
Dobry nauczyciel muzyki, taki, który kocha to, co robi może wzmocnić ten potencjaÅ‚ i rozwinąć muzyczne skrzydÅ‚a dziecka.
- Co jest sukcesem w pracy z dziećmi, czy po tych konsultacjach będzie następny etap edukacji muzycznej?
- Sukcesem jest każda lekcja. Po każdej lekcji dziecko wychodzi bogatsze, mÄ…drzejsze, szlachetniejsze. Przezwycięża swoje trudnoÅ›ci, poznaje nowe, trudne rzeczy, uczy siÄ™ koncentracji, poznaje muzykÄ™ i SIEBIE, a rodzic poznaje swoje dziecko. SÄ… lekcje, na których gram z 4-latkiem 6 utworów w ciÄ…gu 30 min i jeszcze nauczy siÄ™ nowego, ale sÄ… też tzw. lekcje za milion dolarów, kiedy to uczeÅ„ jest naburmuszony, nie chce grać, nie chce wspóÅ‚dziaÅ‚ać z nauczycielem, ale sÄ… one po to, by siÄ™ poznać, ustalić granice. Dzieci wynoszÄ… wiele, kiedy sÅ‚uchajÄ…. Kiedy dziecko nie chce grać, bo ma kiepski dzieÅ„ mówiÄ™: "PosÅ‚uchaj, usiÄ…dź wygodnie, ja zagram dla Ciebie, bo lubiÄ™ grać, albo posÅ‚uchaj tej muzyki i namaluj obrazek". CzÄ™sto też proszÄ™ rodzica o aktywność i wyrÄ™czenie dziecka. Zaznaczam, że nie ma u nas egzaminów wstÄ™pnych, nie wybieramy najzdolniejszych. WychodzÄ™ z zaÅ‚ożenia, że muzyka jest dla wszystkich. CzÄ™sto przychodzÄ… do nas dzieci z dysfunkcjami i te zajÄ™cia prowadzÄ™ na innej pÅ‚aszczyźnie. Wielkim sukcesem sÄ… dla mnie dzieci, które trafiÅ‚y do mnie "gÅ‚uche jak pieÅ„", ale dziÄ™ki pracy i wytrwaÅ‚oÅ›ci osiÄ…gnęły wysoki poziom kultury muzycznej.
Cieszę się, kiedy dzieci śpiewają, improwizują, tworzą muzykę i po prostu czerpią z niej radość.
Czym siÄ™ zajmuje fundacja, którÄ… pani prowadzi?
- Przede wszystkim zajmujemy się edukacją muzyczną i tworzeniem możliwości rozwijania potencjału muzycznego od narodzin. Realizujemy to poprzez zwiększanie dostępności oferty nieformalnej i kompleksowej edukacji muzycznej. W Małej Akademii Muzyki każda grupa wiekowa znajdzie miejsce dla siebie. Mamy w planach koncerty edukacyjne, audycje umuzykalniające dla rodzin z dziećmi, jednak do tego same chęci nie wystarczą, potrzebujemy wsparcia finansowego. Składam wnioski o dofinansowanie, jednak jak dotąd bezskutecznie. Mam nadzieję, że tę POMOC kiedyś otrzymamy.
​
Skąd wziął się pomysł, żeby pomagać dzieciom na polu muzyki?
- Z miłości do muzyki i z miłości do dzieci.
Dlaczego wybrała pani taką pracę?
- To praca wybraÅ‚a mnie. WyksztaÅ‚cenie muzyczne, powoÅ‚anie nauczycielskie oraz szereg innych czynników i cech sprawiÅ‚y, że jestem nauczycielem muzyki i uważam, że to najpiÄ™kniejsza praca na Å›wiecie. Niestety praca Prezesa nie jest już tak przyjemna.
​
ProszÄ™ zachÄ™cić rodziców, żeby posÅ‚ali swoje dzieci na te konsultacje, dlaczego warto w nich uczestniczyć?
- W sierpniu Drzwi MaÅ‚ej Akademii Muzyki sÄ… dla PaÅ„stwa otwarte. Po telefonicznym ustaleniu lekcji zapraszamy na lekcjÄ™ próbnÄ…, na której zachÄ™cimy PaÅ„stwa i dziecko do zabawy z muzykÄ…. Muzyka nie jest tylko dla zdolnych!
​
​
Dziękuję za rozmowę.
Rozmawiał: Dariusz Filak